Rynek przenośnych odtwarzaczy multimedialnych (PMP) zwanych też czasami niesłusznie MP4

Zgodnie z obietnicą dziś krótkie podsumowanie rynku odtwarzaczy multimedialnych zwanych też odtwarzaczami PMP (Portable Multimedia Player). Zanim zaczniemy wprowadzimy oczywiście własną definicje tego typu urządzenia. Dla Nas PMP to odtwarzacz na tyle mocny by radził sobie z odtwarzaniem multimediów w tym filmów video bez konwersji w popularnych formatach. Ekran minimum 2,8 cala. Jakie więc mamy dziś oferty na rynku i co nas czeka ?Zasadniczo nie będziemy się zajmować odtwarzaczami zwanymi MP4 i PMP, które nie łapią się w nasze wymagania sprzętowo/mocowe jak popularny szajs allegro/marketowy czyli Mpower, Lagoo, Trak, D-Wave, Appolo i setki importerów chińskiego szajsu.

Istnieją jednak firmy w Polsce które importują urządzenia o minimalnej przyzwoitości które nawet nieźle grają i odtwarzają filmy w rozdzielczości ekranu z pełnymi 30klatkami. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Mowa jest o urządzeniach opartych o dwa porównywalne chipy (SoCi - System on Chip czyli specjalizowane zintegrowane układy odpowiedzialne za przetwarzanie cyfrowe). Owe chipy to RockChip RK2706 i rodzina chipów Ingenic JZ4730,JZ4740.
Na dziś w Polsce możemy kupić OEM markowane przez polskich importerów (kolejnośc alfabetyczna):

3 calowe 400×240pix
Pentagram Eon Cineo - RK2706

Laberg Visio - Ingenic

Vedia C6 - RK2706
Vedia C6+ RK2706


4,3 cale 480×272pix
Laberg BigBoy - Ingenic

Vedia T8 - RK2706

Wszystkie te urządzenia to produkty OEM firm chińskich i występują pod różnymi nazwami zarówno w Chinach jak i na świecie. Producenci OEM często dany model sprzedają tylko jednemu importerowi z danego kraju ale trafiają się takie kwiatki jak identyczne produkty np Pentagram Eon Cineo i Vedia C6. Vedia jest nieco droższa o 40-50zł od Cineo, ale to wynika z dołączenia dobrych słuchawek bo poza tym są to fizycznie te same odtwarzacze na tyle identyczne iż wgranie firmwaru od oryginału Ramosa RM970 czy Cineo do Vedi C6 nie stanowi żadnego problemu. Test tych odtwarzaczy wkrótce.

Co nas czeka. ?
W Chinach pojawiły się nowe chipy jak ChinaChip CC1600 oraz ekrany z rozdzielczościami 800×480. OEMowe produkty są już na rynku jak np 4,3 calowa Onda Vx535HD i 5 calowa Vx545HD, pojawił się też nowy Rockchip z identycznymi ekranami i podobnymi możliwościami np. Onda Vx535R. Co ciekawe chińskie fabryki opanowały też produkcje chipów zgodnych z Windows CE 6.0 więc należy oczekiwać videograjków które będą wyposażone w Wi-Fi i przeglądarkę WWW jak np

SmartQ 4.3-inch 800 × 480pix oparty o chip RMI 1250 wyposażony w przeglądarkę po Wi-Fi czy Bluetooth a wszystko na dotykowym ekranie


You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

AddThis Social Bookmark Button

One Response to “Rynek przenośnych odtwarzaczy multimedialnych (PMP) zwanych też czasami niesłusznie MP4”

  1. Szkoda. Że tak cicho o tym. To tu się dzieją najciekawsze rzeczy dla szarego człowieka.

Napisz komentarz