Android w natarciu - czyli o smartphonach słów kilka

Nad Microsoftem i jego Windows Mobile zbierają sie czarne chmury. Po balonie próbnym producenta urządzeń “WM only” czyli HTC i pokazaniu androidowego “G1″, to samo HTC podjęło decyzję. 30% smartphonów w tym roku i 50% w 2010 roku będzie z Androidem. Decyzja dla mnie nie jest zaskoczeniem. Windows Mobile zatrzymał się w rozwoju. Wiele platform sprzętowych obsługiwanych przez WIndows Mobile zaczyna ciążyć, do tego dochodzi niezrozumienie sukcesu iPhona oraz jego koncepcji “User Interface”.Microsoft przespał czas na zmiany i pojawienie się konkurencji. Zaczął te zmiany nie kto inny jak iphone ze swym banalnym interfejsem i atrakcyjnymi multimediami. Do tego dołączył Android od Google i WebOS od Palma. Dziś Windows Mobile jest przestarzałym i nie przystającym do cyfrowej dystrybucji mastodontem.

Jedyną szansą dla nich jest ograniczenie wspieranych platform i dopracowanie UI wraz z multimediami. Jednocześnie realne jest zerwanie kompatybilności, kosztem odchudzenie jądra i przyśpieszenia działania. Czy zapowiadany WM7 to zmieni dowiemy się niestety w 2010r. czyli bardzo późno.

Drugim potentatem który definitywnie zaspał jest SymbianOS od Nokii. Gdy w sklepach królował iphone i Google G1. Nokia wypuszczała jedynie smartphony bez dotykowego interfejsu. Dopiero niedawno pojawił się SymbianOS S60v5 który próbuje gonić rywali ale Nokia 5800 jest zbyt tandeciarska a Nokia N97 zbyt droga by stać się masowa. Miejmy jednak nadzieje iż pojawią się dotykowe Symbiany z “dotykowym ekranem” a nie “wciskanym” i lepiej dopracowane oraz z “normalnymi cenami”.

Co do Androida… po wypuszczeniu G1 nastała prawie półroczna cisza… widać wszyscy czekali na efekty. Gdy pękł milion smartphonów dedykowanych dla jednej przecież tylko sieci, producenci obudzili się z letargu i co dwa tygodnie mamy niespodzianki. Kolejno ukazały się HTC Magic, Samsung i7500 Galaxy, HTC Hero oraz za chwilę Android od LG, czy SonyEricssona. HTC wypuści tez wkrótce czwartego Androida HTC Click będący lowendowym smartphonem na tym systemie.

Zapewne Palm po umiarkowanym sukcesie Palma Pre i “wyciągnięciu głowy z imadła bankructwa” będzie starał się zaistnieć na rynku. Sam Palm Pre sprzętowa bardzo podobny jest do iphona 3GS do tego ma ciekawy system operacyjny i dosyć szybka przeglądarkę. Brak mu jednak wsparcia developerów.

Gdy spojrzę wstecz o niecałe 3 lata, do czasów gdy królował ceglasty HTC TyTN II z rozdzielczością znaczka pocztowego, rozumiem jak bardzo technika poszła na przód, i jak wiele na rynku smartphonów zmienił Apple a ostatnio i Google. Nawet fani Windows Mobile powinni im serdecznie podziękować iż w tę stagnację tchnęli powiew konkurencji. Nie lekceważyłbym jednak Microsoftu. Chodź sam widzę upadek ich systemu, to potężny kapitał który mogą wpompować w swój OS, czyni z nich groźnego rywala. Mogą odnieść sukces jak Internet Explorer, niszczący swego czasu Netscape lub też spektakularna klapę jak microsoftowa “wyszukiwarka” przegrywająca mimo inwestycji miliardów USD z Google.

Na koniec wróżby udziału w rynku systemów operacyjnych dla smartphonów w na koniec roku 2011.

iphone OS 30%
Android 30%
Symbian 25%
WIndows Mobile 10%
WebOS 5%You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

AddThis Social Bookmark Button

Napisz komentarz