Test SciPhone i68+ - odcinek 4

Dzisiaj zajmiemy się możliwościami telefonicznymi tego telefonu. Czyli jak wygląda nawiązywanie połączeń, jak działa obsługa dwóch kart SIM i czy zastosowane rozwiązania są wygodne czy też upierdliwe. Dzisiaj najpierw obrazki ekranu później film.

Aktualizacja 30.08.2009: Dodaliśmy informacje o transmisji danych, wbudowanej przeglądarce, oraz wykorzystaniu Opery Mini wraz z filmem obejmującym całość tego odcinka.Zacznijmy więc od naszego ekranu menu.
Ikonka w dolnym rzędzie po lewej stronie przenosi nas do menu związanym z książką telefoniczną.Kolejno od góry mamy:
1)Szybkie wyszukiwanie (podgląd listy i wyszukiwanie po początkowych znakach)
2) Szukaj pozycji (bezsensowne menu służy zasadniczo do tego samego co pierwsza pozycja brak podglądu na listę).
3) Dodawanie nowego wpisu
4) Kopiowanie kontaktów SIM1->TEL, SIM1->SIM2, SIM2->TEL, SIM2->SIM1, TEL->SIM1, TEL->SIM2
5) Kasowanie masowe wpisów z SIM1,SIM2,Telefonu oraz pojedynczo pozycje z dowolnego miejsca.
6) Grupy osób każdej pozycji w telefonie możemy przypisać grupę przedefiniowaną (Przyjaciele,Rodzina,VIP,Biznes, INNI)
7)Dodatkowy numer to jakaś kalka językowa, w menu tym ustawiamy numery w karcie SIM jak numer własny, alarmowy, oraz możemy podejrzeć numery wpisane na kartę SIM przez operatora (nie usuwalne).
8.) Menu Ustawienia zawiera podmenu w których możemy podejrzeć Stan zajętości pamięci dla kart SIM i telefonu (telefon posiada do 500 pozycji), ustawić preferowane miejsce zapisywania nowych kontaktów, wybrać jakie pola dla kontaktów w telefonie maja być widoczne, Skonfigurować swoja wizytówkę Vcard i wybrać wersje standardu 2.1 lub 3.0.


Ekran Szybkiego wyszukiwania z książki telefonicznej wygląda tak jak na poniższym ekranie. Można wpisywać pierwsze znaki lub przewijać listę również za pomocą klawiszy bocznych od regulacji głośności. Trochę szkoda ,że na ekranie mieszczą się tylko dwie pozycje z listy. Po wybraniu osoby
pojawia się kolejne menu …. (patrz obok)… gdzie z numerem możemy zrobić cała listę czynności. Pierwsza pozycja wybierz jest bzdurna bo po jej wybraniu pojawi się kolejne menu z wyborem karty SIM z której dzwonić. Tyle ,że to samo osiągniemy wciskając bezpośrednio 2 i 3 pozycje menu na tym ekranie. Kolejne opcje to: Wyślij SMS, MMS, podgląd, edycja, skasowanie, skopiowanie, przeniesienie, powielenie, wysłanie wizytówki (tej osoby via SMS,MMS, BT, do pliku).

Co do książki telefonicznej. Te na kartach SIM są ograniczone do jednego numeru i 14 znaków co wynika oczywiście z budowy karty SIM. Przypatrzmy się pozycjom w książce telefonicznej telefonu.
Mieści ona 500 wpisów każdy okraszony następującymi polami nie wymaga chyba komentarza.Każdej z osób możemy przypisać dowolny dzwonek w tym dzwonek MP3 (ale tylko z folderu Dzwonki gdzie mamy 25 gotowych i 5 miejsc na własne dzwonki) de facto więc do dyspozycji mamy 5 dzwonków mp3.
(w Ustawieniach/profilach możemy tez oczywiście ustawić różne dzwonki dla obu kart SIM globalnie, niestety też z tej samej puli 5 dzwonków). Wtedy dzwonki do osoby jakby nadpisują się.

Przejdźmy jednak do realizacji połączeń. Połączenie przychodzące i odebrane zieloną słuchawką wyglądają tak. Do ciekawostek należy zaliczyć umiejętności identyfikacji połączenia przychodzącego np na SIM1 za pomocą książki telefonicznej z SIM2. Wszystkie trzy książki stanowią jakby jedną całość przy czym istniejący wpis dla tego samego numeru w telefonie niejako jest ważniejszy od wpisu na karcie i jego “opis” się wyświetla.


Na ekranie połączenia przychodzącego widzimy na jaką kartę sim jest to połączenie, identyfikacja numeru lub numer oraz dwa duże dotykowe przyciski odbierania i odrzucania połączenia. Niestety nie da się wyciszyć dzwonka bez odbierania lub odrzucania połączenia. Ot taki minus.
Po odebraniu połączenia na ekranie widzimy czas trwania, numer z którego połączenie było oraz na dole ekranu Opcje o których za chwilę. Ikonka telefonu włączająca duża dotykową klawiaturę numeryczną np do wpisywania po DTMFie cyfr, oraz przełączenie na głośno telefonu by można było go używać bez użycia rąk. Jakość wtedy nie jest najlepsza ale od biedy ujdzie.

Co do opcji to wyglądają one następująco:Zasadniczo wyjaśniać nie trzeba opcje Phonebook (Książka telefoniczna) i SMS pozwalają wejść do menu tych funkcjonalności. Wysłać SMS z drugiej karty SIM podczas połączenia się nie da. Podobnie usługa New call działa po zawieszeniu dotychczasowego połączenia funkcją HOLD. Telefon wyposażony został w możliwość nagrywania rozmowy. Nagrywają się obie strony rozmowy, nie ma też pipania przypominającego o nagrywaniu. Pliki wynikowe powstają w formacie AMR i zapisują się w telefonie lub na karcie pamięci.

Oprócz obsługi połączeń za pomocą ksiązki adresowej mamy też tradycyjną klawiaturę i tradycyjny sposób. Po wciśnięciu ikonki “Dial” z dolnego paska menu otrzymujemy taki oto ekran.

Wpisujemy numer oraz wybieramy Call 1 lub Call 2 zależnie z której karty SIM wybieramy połączenie.
Trzecia z ikonek to kasowanie wprowadzonych cyfr. W dolnym rzędzie zaś kolejno dostęp do książki telefonicznej, dodanie numeru do spisu, powrót do głównego menu.

Przy pustym ekranie wciśniecie przycisku CALL 1 lub CALL pokazuje nam rejestr połączeń. Mamy tutaj na jednej liście: odebrane, nieodebrane, wykonane oraz po wybraniu szczegóły połączenia.


Nie jest to jednak jedyny rejestr połączeń. Dużo dłuższy i lepszy znajdziemy klikając ikonkę “Calls” w górnych rzędzie menu. Otrzymamy tam odrębne dla każdej karty SIM listy połączeń z podziałem na odebrane, wychodzące, nie odebrane oraz liczniki SMS wysłane/odebrane świetna rzecz dla posiadaczy pakietów, oraz licznik danych GPRS. Nieco szkoda ,że dla danego numeru występują on tylko raz na każdej z list z godziną ostatniego i liczbą połączeń, aczkolwiek po tygodniu używania testowanego telefonu wielce zdumiałem się jak często dzwoni do mnie małżonka (telefon podaje liczbę połączeń z numeru i tak dla każdego podobnie z wychodzącymi (ciekawe co po roku)


Podsumowanie:
Wykonywanie połączeń, odbieranie połączeń, przypisanie dla dwóch kart SIM różnych dzwonków nadchodzącego połączenia. Do tego możliwość przypisania dzwonka do osoby (w tym dzwonek “BRAK”) spełniają w miarę standardowo funkcje oczekiwane od zwykłego telefonu. Wybieranie numeru z książki telefonicznej czy też za pomocą klawiatury numerycznej wyświetlanej na ekranie nie sprawia problemu, rysik tutaj jest zupełnie nie potrzebny. Rejestry połączeń są całkowicie przyzwoite choć przechowywana jest informacja o dacie i godzinie tylko dla ostatniego połączenia z każdego numeru. Do realizacji połączeń nie można by się przyczepić. Oczywiście podczas rozmowy próba kontaktu na druga kartę SIM kończy się komunikatem o nieobecności abonenta w sieci. Czasami zauważyłem ,że drugi z numerów nie jest też dostępny do kilkudziesięciu sekund po zakończeniu połączenia z pierwszym numerem SIM ale pewnie to wynika z faktu iż druga karta SIM wypadła z sieci i musi się ponownie zalogować. Widać to zresztą dobrze gdy podczas rozmowy ktoś do nas dzwoni na druga kartę, zamiast szybkiego komunikatu o abonencie poza zasięgiem sieć zaczyna nas szukać (bo w niej byliśmy i nas wywołuje dopiero po kilku sekundach odznacza w HLR ze jesteśmy poza siecią stąd do czasu odmeldowania się ponownie karty w sieci jest ona niedostępna. Czasami występują kilkudziesięcio sekundowa zwłoka w powrocie drugiej karty SIM do sieci, po zakończeniu połączenia z pierwsza kartą. Nie jest to jednak jakiś problem.
Ogólnie funkcje telefoniczne stanowią przyzwoita funkcjonalność, drażni nieco “polszczyzna” chińskiego tłumacza w menu. Niestety telefonowanie jest chyba jedyna rzeczą ,którą można docenić dostatecznie w tym telefonie. Przy multimediach i transmisji danych i przeglądarce WWW będzie dużo gorzej ale to już temat na następną część.

INTERNET

Do najważniejszych funkcji telefonu zaliczyć można bez wątpienia transmisje danych. Testowany telefon wyposażony został w przeglądarkę “MAUI_WAP_BROWSER” jest cena charakterystyczna jest jako taka interpretacja stron WAP i mizerna stron HTML

Oto przykład strona domowa plusa wap.plus.pl, strona wy renderowano jako tako za wyjątkiem polskich literek które pochodzą jakby z innej bajki

Niestety otworzenie strony onet.lajt.pl dedykowanej telefonom komórkowym kończy się komunikatem

Postanowiliśmy sprawdzić potencjalna szybkość transmisji danych jaką telefon potrafi wyciągnąć efekt naszych działań od 25-40kb/s download i 8-12kb/s upload co odpowiada klasie GPRS 3+1. Testowanie wykorzystania telefonu jako modemu do komputera sobie darowaliśmy dzisiaj modem UMTS to 100zł więc kto by chciał męczyć się z 40kb/s to mniej niż dial-in sprzed 10 lat. !!

Na szczęście telefon da się jednak wykorzystać. Mizerna obsługa Javy mimo wszystko pozwala na instalacje Opery Mini w wersji 3.1.2, na której da się przeglądać strony dostosowane do możliwości urządzenia. Przykładowe strony onet.lajt.pl wdzianie Operą Mini poniżej. W wypadku Opery Mini szybkość transmisji nie jest tak krytyczna strony są poważnie odchudzane na serwerze proxy Opery.

Na koniec film na który długo czekaliście dotyczący odcinka 4.


You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

AddThis Social Bookmark Button

21 Responses to “Test SciPhone i68+ - odcinek 4”

 1. A mam pytanie co z .mp3 w odtwarzaczu? Odtwarza tylko te z folderu Dzwonki ? tylko 5 mp3??? Czy sam przeszukuje kartę pamięci i lista utworów jest nieograniczona

 2. Odtwarzacz mp3 dla odmiany tylko z folderu /MP3 i tylko z tego. Bez playlist.
  Zeby bylo smiesznie menadzer plikow pozwala otwierac pojedynczo pliki MP3 i odtwarzac z dowolnego miejsca ot niekonsekwencja.

 3. mam zamiar kupić ten telefon i pytanie zasadnicze: czy opłaca się kupić za taką cenę ten telefon?? 450zł za taki telefon?? dużo?? mało??

 4. Witam,

  A co z tym wyświetlaczem? Bo tu na zdjęciach widać że jest kiepy. Czy to wina aparatu który tak skrzywdził ten telefon na tych zdjęciach czy na tym wyświetlaczu widać po prostu takie kwadraciki?

 5. Wyswietlacz jest naprawde wedlug mnie przyzwoity zdjecia falszuja obraz. Ale trzeba pamietac ze jednak 240×320 przy 3,2 cala to wcale nie jest duzo. Jednak wyswietlacz przy takiej Nokii 3110 to szczyt techniki i jakosci.

  Co do cey 450zł bedzie o tym w ostatniej czesci. IMHo troche za duzo jak na tyle denerwujacych wad. Zasadniczo trzeba zapomniec w tym telefonie o filmach i mp3 oraz o grach Java i internecie. Te funkcje sa kolosalnie wkurzajace. Jesli za 3,2 cale touchscreen na dwie karty sim z jako taka funkcja ramki cyfrowej do zdjec (po zmniejszeniu rozdzielczosci) jestes w stanie tyle dac to wez. Jak dla mnie cena 350zł bylaby lepsza. A i nie kupuj zadnego modelu bez touchflow czyli wersja 3.0A z 3 ekranowym menu z mozliwoscia ustawiania ikonek po swojemu tam tez poprawiono nieco odtwarzacz mp sa okladki i obsluga folderow

 6. Mam pytanko…
  czy przegladając internet można oglądać filmy przez internet online? np megavideos?

 7. Czy za pomocą ładowarki stacjonarnej można podłączyć kabelek usb i ładować telefon z sieci elektrycznej ???

 8. Ja się teraz zastanawiam czy kupić SciPhone czy T200+
  jak obejrzałem te filmiki to SciPhone NIC ciekawego w sobie nie ma po za 2x SIM czujnikiem położenia i wyglądem z iPhone

  T200+ ma aparat 5MP i kamere 2MP, wygląda troche jak Sonny Ericson i ma dotyk, 2x SIM, 2x mikroSD, tylko jest o 100zł droższy.
  Ja pierw muszę sprzedać swojego Xda Exec bo mi ekranik pękł a jest drogi jak sama komórka.

  To tyle, dajcie szybko nowe odcinki

 9. Witam serdecznie!

  Mam mieszane uczucia co do tego telefonu SciPhone - i dlatego chciałbym poprosić o radę.
  Oglądałem Pańską recenzje i przyznam,że jest całkiem ciekawa i telefon mnie hm… zaintrygował.

  Przede wszystkim nie interesowałbym się zmianą telefonu, gdyby nie to że w ostatnich dniach musiałem zaopatrzyć się w dwie karty SIM - i przyznam, że tylko to kryterium mnie interesuje jeżeli chodzi o dobór telefonu (ponadto oczywiście cena a ta myślę, jest całkiem przystępna).
  Ale przejdę może do meritum sprawy.

  Proszę mi powiedzieć, czy warto kupić SciPhone’a aby korzystać z niego tylko i wyłącznie jako telefonu (ponieważ do multimediów mam PSP) - czyli mam na myśli dzwonienie, pisanie smsów, w ostateczności od czasu do czasu użycie gg.
  Zadaję to pytanie, ponieważ w recenzji uznał Pan - “Ogólnie funkcje telefoniczne stanowią przyzwoita funkcjonalność” - i czy faktycznie jeżeli chodzi o czysto telefoniczne funkcje - warto kupić ten sprzęt??

  Przyznam, że inna opcja to np. Samsung D780, ale jednak jest droższy o 200-300 zł a niekoniecznie mi się podoba, natomiast SciPhone sprawia przynajmniej “miłe” i “nowoczesne” wrażenie.

  Będę wdzięczny za obiektywną radę
  Pozdrawiam
  szysiek83

 10. P.S. - czy mówiąc o funkcjach telefonicznych - czy SciPhone jest zaopatrzony np. w możliwość doboru odpowienich profili (np. spotkanie, ogólne - jak to jest dostępne w większości telefonów na rynku), czy posiada vibre??
  Pozdrawiam

 11. Witam!!
  mam pytanko odnosnie dzwonkow sms…czy da sie zmienic je na inne a nie tylko te ktore sa w standardzie zapisane w telefonie…prosze o dopowiedz bo cholernie drazniace i obciachowe sa te standardowe dzwieki…pozdrawiam

 12. No co jest z tym 4 odcinkiem, komy raczej nie kupie bo wole dopłacić 100 zł na coś innego, ale chce się jeszcze zastanowić. Już miesiąc minął od momentu kiedy widziałem 3 odcinek

 13. mam pytanko gdzie taki telefon mozna zakupic ?

 14. Witam,, dzięki za świetny opis. Mam pytanie, czy można przypisać zdjęcie osoby dzwoniącej do numeru? Bo nie mogę za “chiny” tego znaleść:(

 15. A ja mam takie pytanko
  Nigdzie nie znalazłem informacji na temat identyfikacji.
  Czy jest taka funkcja aby przed dzwonieniem do kogoś zablokować wyświetlanie numeru CLIR ?

 16. CLIR i CLIP to funkcje sieciowe nie telefonu. W tym telefonie można w menu ustawić globalnie opcje prezentacji lub zakazu prezentacji numeru.
  Można tez oczytwiscie wpisywac numer telefonu z *31*numer co chyba właśnie włącza CLIR.

 17. a jak z baterią?? ile wytrzyymuje telefon na bateri? Ja rozmawiam dziennie gdzies ok pol godziny. na jak dlugo starczy bateri?

 18. JAK ADMIN UWAŻA CZY WARTO KUPOWAĆ TEN TELEFON ZA 350 ZŁ. I MIEĆ PEWNOŚĆ ŻE 3 LATA SPOKOJNIE WYTRZYMA?????? LUBIE SŁUCHAĆ CZĘSTO MP 3 MAM ICH NA KARCIE OK 200 PIOSENEK, CZY W TYM PRZYPADKU ODTWARZACZ NIE BĘDZIE SIE ZAWIESZAŁ???? I W KOŃCU OSTATNIE PYTANIE JAK ADMIN OCENIA WYTRZYMAŁOŚĆ TELEFONIKU, Np. Wyświetlacza czy będzie się rysował czy nie.
  UWAŻAM TEŻ ŻE NAJLEPIEJ KUPOWAĆ SCIPHONE Z GWARANCJĄ SKLEPOWĄ, BO, jeżeli posiada gwarancję fabryczną ODSYŁANIE GO DO CHIN JEST BEZZSĘSOWNE. co admin o tym sądzi

  ZA ODPOWIEDZ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ

 19. czy tel sci phone i9 ma te same funkcje..???

 20. Nie mówi się ”DŻAWA” tylko po Polsku ”JAVA”. Tak się mówi jak jest napisane, a nie po chińsku:)

 21. Witam. Mam pytanie: czy za 170 zł z Allegro opłaca się kupić SciPhone’a i9+++ (jakaś niby nowsza wersja, ale znając życie to samo z jedną łatką w sofcie, bez WiFi). Nie jestem wymagający, potrzebuję go w sumie tylko do rozmów i czasem SMS-ów, ewentualnie Java (Opera Mini):D

Napisz komentarz