Klawiatura o nie !! Chcemy dotykać, głaskać, muskać !!!

Pamiętam jak dziś. Gdy dwa lata temu pojawił się LG Viewty KU990 w postaci całkowicie dotykowego ekranu bez klawiszy poza zielona i czerwona słuchawką. Mówiłem, “za dwa lata tylko takie telefony mają szanse na rekordową sprzedaż” … wielu pukało się znacząco w głowę. No jak to tak “bez klawiatury” a jak pisac SMSy? Dzisiaj mogę z satysfakcja powiedzieć “a nie mówiłem”. Dlaczego tak się stało iż w 2 lata rynek odszedł od klawiatur numerycznych ?

Pewnie znów powiem nie popularna tezę, ale to znów wina tego okropnego paskudnego i znienawidzonego iPhona, który to wykreował tę modę. Oczywiście wiem ,że wielu z Was się obruszy strasznie, mówiąc iż 7 lat temu były dotykowe telefony. Tak to prawda, ale przez 7 lat Microsoft czy Palm nie potrafili zrobić tego co udało się Apple… porwać użytkowników. Dzisiaj wielu technomaniaków dalej ni czorta nie rozumie i pyta się “Dlaczego iphone się sprzedaje ?” przecież to bez sensu. Windows Mobile jest od lat 10, jest zaawansowany, ale te “głupie ludzie”, “hamburgeros” i inni kupują więcej iphonów niż wszystkie WM razem wzięte!!! Kluczem do zrozumienia rynku masowego jest “interfejs i ekran”. Apple po prostu pokazał, banalny prosty interfejs, składający się z ikonek na 10 kartach, żadnych animacji 3D, Touch Flo latających kosteczek, kuleczek czy wycieraczek od deszczu. Do tego krystalicznie czysty, szklany ekran, widoczny w słońcu, do dziś po 3 latach nie do skopiowania. A wszystko to okraszone “pojemnościowym” dotykiem, gdzie wystarczy muskać. Dlatego właśnie tak wielu ludzi nie rozumie magii iphona, bo zwyczajnie “NIE MIELI Z NIM DO CZYNIENIA”. Ten telefon pozwoli się pokochać tylko temu, kto go dotknie i zobaczy błyskawicą reakcje na polecenia oraz poczuje dziwną tajemniczą magie “naturalnej poprzez gesty rozmowy z ekranem”

Na sukces “touch screen by iphone” najpierw zareagowali “kopierzy chińscy”, problem z nimi jest taki ,że kopiując kształt iphona nie skopiowali jego “serca” a mianowicie “mocy procesora i magii dotyku”.
Co z tego ,że telefon wygląda prawie jak iphone jak wydawanie poleceń polega na wduszaniu ekranu i powtarzaniu naciśnięć co tylko irytuje i drażni, odrazu mamy syndrom WALKI Z TELEFONEM.

Kolejna reakcja przyszła z Korei, obie firmy LG i Samsung odkryły po badaniach iż ludzie chcą telefonu reagującego interaktywnie na dotyk, ale nie taki jak w Windows Mobile rysikowy sztuczny nieco, ikonkowy znany z PC, interfejs użytkownika Windows Mobile wydaję się taki sztuczny, przykład banalny krzyżyk w rogu do zamykania to takie pecetowe (na dodatek w WM odsyła to aplikacje w tło a nie zamyka to takie nielogiczne). W Androidzie i Iphonie NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO jak “close” zauważyliście to ? oba systemy nie mają przycisku “close” !!! bo jest on zwyczajnie zbyteczny. To są drobiazgi których nie zauważamy, ale znacząco wpływają na podświadoma percepcję przyjazności.

Takie drobiazgi ujawniają potrzebę klientom, iż zależy im na “interakcji i naturalności gestów”. Zarówno LG jak i Samsung wypuściły całe serie dotykowców zdobywając z marszu rynek, to właśnie dotykowe telefony zabrały rynek Nokii. Przypominam ,że do dziś Nokia czy SonyEricsson nie wypuściła żadnego dotykowego telefonu nie będącego drogim smartphonem. Totalnie przespali rewolucje. Dziś najlepsze wyniki sprzedaży w pierwszym półroczu miał LG Cookie a obecnie Samsung Avilla. Oba tanie w cenie 1zł w taryfach 50-80zł. To właśnie takie telefony za chwilę staną się normalnością. Klawiatura ekranowa wbrew obawom ma wiele zalet np możliwość modyfikacji jej układu zależnie od potrzeb. Dziś telefony to multimedialne odtwarzacze i cyfrowe pamiętniki.

Co do rynku smartphonów jest jeszcze ciekawiej. Dominująca przez lata Nokia S60v3 bez dotyku z miejsca stała się “passe”, dziś w czołówce sprzedaży samej Nokii jest Nokia 5800 pierwszy model Nokii z dotykiem. W między czasie jednak pojawili się dwaj groźni konkurenci (nie licząc samego iphona) a mianowicie Android i Palm Pre. Oba budowane z myślą o innej filozofii. Android dziś jest poważnym konkurentem Symbiana, jest młodszy, ma za sobą potężne Google wraz z całym ich bagażem aplikacji zintegrowanych z telefonem. Android od startu obsługuje ekrany pojemnościowe czego Nokia do dziś nie potrafi. Najgorzej w wyścigu o dotyk wystartował a właściwie całkowicie przespał sprawę, Microsoft. Jego nowy Windows Mobile 6.5 mający premierę za tydzień nijak nie przystaje do współczesnych oesów. Jest tylko upudrowanym 10 letnim starym systemem. Naprawdę ani Touch Flo ani SPB Mobile Shell niewiele tu pomogą, gdyż za WM ciągnie się problem z architekturą. Zarówno Android jak i iphoneOS trzymają aplikacje w wirtualnej piaskownicy, z której nie wolno jej wyskoczyć inaczej niż przez wystandaryzowane API. Wielu śmieje się, iż aplikacja w iphonie nie może sterować np jasnością ekranu. Ale dzięki temu iphoneOS nie pozwala aplikacji mieszać bezpośrednio ani w swoim “jądrze” ani w hardware. W wypadku Windows Mobile napisanie aplikacji która fizycznie zniszczy hardware jest trywialne. Dzisiejsze systemy nie mogą pozwalać aplikacji mieszać w taktowaniu procesora czy w bibliotekach systemowych. W WM jest to możliwe łączenie z podmianą. Powód wzmożonej kontroli systemu nad aplikacja, to oczywiście wynik upowszechnienia się cyfrowej dystrybucji. Przeciętny posiadacz iphona ma kilkanaście aplikacji i często je zmienia. Posiadacz WM miał 1-2. WM nie wytrzyma ciągłego instalowania i odinstalowania aplikacji. Dlatego by utrzymać się na rynku, WM7 musi być właśnie takie jak Android i iphoneOS i musi wyjść szybko. Premiera w Q4 2010r. to jest potrzebna jak umarłemu kadzidło. Rynek robi się coraz ciekawszy.


You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

AddThis Social Bookmark Button

3 Responses to “Klawiatura o nie !! Chcemy dotykać, głaskać, muskać !!!”

  1. Witam
    Mam prosbe czy mogłby pan przetestowac nokie 5530 XM bardzo mi na tym zalezy i byłbym wdzieczny.
    PS. Reportaż super 5/5

  2. Siema.
    Widzę ze konkret strona.. Mam jedno pytanie co wybrać Nokie 5230 czy LG Ku 990i viewty?

  3. Jeśli chodzi o telefony dla mas, to proponuję zamiast LG GD510 Samsunga Monte.

Napisz komentarz