Poważne kłopoty Windows Mobile

6 października zadebiutuje nowa odsłona Windows Mobile 6.5. Czy zmieni to coś w postrzeganiu tego systemu jako “przyjaznego”. Nie sadze. Dziś Microsoft ze swoim WIndows Mobile jest poważnie zagrożony zmarginalizowaniem. W samym wrześniu dostał 5 bolesnych ciosów od konkurentów.

HTC od 2002r. produkujący telefony z Windows Mobile, nie dość ,że zapowiedział produkcje 50/50 z Androidem, to ich flagowych model Touch HD2 pojawi się właśnie z Androidem a nie z WM jak pierwsza odsłona. Kolejne cios przyszedł pare dni później gdy okazało się iz HTC Touch 2 model flagowy na premiere WM6.5 !!! (stary kotlet 240×320 2,8 cala) ma brata bliźniaka w postaci HTC Tattoo, niemal identyczny sprzętowo ale wyposażony w system Android i przez to tańszy. To kolejny segment w którym HTC ma ofertę dla obu systemów i bez wątpienia wyniki sprzedaży za Q4 2009 pokażą, który system wybierają klienci, a postawie śmiałą tezę iż już Q4 może być lepszy dla Androida niż dla WM.

Kolejny cios pojawił się na blogu Eldara Murazina jednego z najlepiej poinformowanych ludzi z branży szefa Mobile-review. Powiedział on, iż SonyEricsson wycofuję się z Windows Mobile gdyż system ma kiepskie perspektywy rynkowe”. Za to dobrze oceniono Androida (4 telefony w 2010r.) i Symbiana S60v5 (3-4 telefonów).

Zaś pare dni temu Motorola pokazała Cliq i DEXT swój telefon z Androidem. Nie jest to zapewne jedyny model skoro zaprojektowano własną nakładkę graficzna na interfejs użytkownika o nazwie MotoBlur. Motorola jest więc kolejnym po HTC, Samsungu, SE, LG , Huawei producentem, który wykorzysta Androida w swoich produktach. Widać sukces pierwszych Androidów w tym G1, spowodował lawinę urządzeń z tym system co bez wątpienia uderzy w Microsoft i jego WM.

No i dziś jeszcze cieplutki tym razem oficjalny news. Premiera 3 calowego slidera z pełną qwerty czyli LG GW620 Etna z Androidem i to mimo niedawno ogłoszonego poważnego wejścia w Windows Mobile. Nawet LG nie pozostawia złudzeń ,że trzyma rękę na pulsie na obu systemach.

Tymczasem jakaś sensowna odpowiedz Microsoftu może przyjść z WM7, ale ten zapowiadany jest dopiero na Q3 lub Q4 2010. Do tego czasu, może być już po bitwie systemów. WM7 zasadniczo by odnieść sukces, musi zerwać swój związek z Windows CE i jego długa historią. Dziś system który pozwalać aplikacja mieszać w swoim katalogu i bibliotekach nie ma przyszłości. Ani Android ani iPhone OS nie pozwalają aplikacjom na zbyt wiele. W obu tych systemach aplikacje działają w wyizolowanych środowiskach w pełni kontrolowanych przez system i system wystawia możliwości poprzez API. W WM aplikacja może podmienić dowolna bibliotekę systemową i wpisy w rejestrze, co przy polityce “Online Market” gdzie liczba aplikacji instalowanych i odinstalowanych idzie w dziesiątki, będzie wpływać katastrofalnie na stabilność. Pudrowanie WM i jego interfejsu nic tu nie zmienia, ten system nie jest w ogóle przewidziany do obsługi zmieniających się aplikacji. Banalna wtyczka do ekranu Today “zegarek plus launcher” efektownie wywaliła mi system, powód pogryzła się z inna wtyczką.

Dzisiaj idealny system na smartphone czy PDA musi mieć zdecydowaną władzę nad telefonem i aplikacjami. Oczywiście ,że wielu się śmieje iż aplikacja dla iphona nie może rozjaśnić samodzielnie ekranu (a w SDK nie ma takiego API do systemu), tylko proszę pokazać mi crash iphoneOS ?

Foto: LG GW620 Etna


You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

AddThis Social Bookmark Button

Napisz komentarz