Nokia szuka pomysłu na “Co dalej z Symbianem ?”.

Wczorajszy news dnia o uwolnieniu systemu Symbian^2 zapoczątkował dyskusję o przyszłości systemu. Nikt z komentatorów nie zwrócił jednak uwagi na powód dla którego tak się stało i dlaczego Nokia uwalnia kod źródłowy systemu operacyjnego, na którym ma działać 55% telefonów przez nią wyprodukowanych. Wedle mojej oceny to uwolnienie wynika z braku pomysłów na rozwój systemu i to brak pomysłów spowodował ten ruch.
Rosnąca konkurencja Androida i iphoneOS zmusiła Nokie do podążania za tematem upraszczania systemu by stał się dostępny dla zwykłego użytkownika a przy tym efektowny graficznie i personalizowany. Mimo wielu zabiegów i nieco przespanego startu niewiarygodnego “hype’u” na urządzenia dotykowe, Symbian wyraźnie przegrywa w “przyjazności” użytkowania, a po stronie developerów brak pomysłu co zrobić z interfejsem. Wszystkie zapowiedzi co do SYmbiana^4 to widgety i wirtualne pulpity czyli kopiowanie Androida. Dlatego też uwolnienie systemu Symbian i to mimo oczywistych wad jakie za chwilę nastąpią, a mianowicie chodzi mi o “forkowanie” Symbiana (tworzenie odmian/mutacji czyli czegoś co zabija Linuxa). Całościowo patrząc jest to dla Nokii korzystny ruch. Za kilka miesięcy gdy społeczności i developerzy zajmą się systemem. Nokia zgarnie z rynku najlepsze rozwiązania i pomysły na rozwój. Moim zdaniem Nokia po prostu przyznała nie mamy pomysłu, więc oddajemy wam gotowe 40mln linii kodu i liczymy ,że pokażecie coś ciekawego i w którą stronę iść.

Zapewne wszystko to, ma być szykowane na Symbian^4 lub ^5 gdzie pojawi się zgodność aplikacji pisanych za pomocą bibliotek Qt między MAEMO a Symbianem. To dopiero Symbian^4 może stać sie początkiem nowej drogi w rozwoju systemu. Jeśli się nie uda zainteresować społeczności otwartym Symbianem, zostanie on porzucony i Nokia znajdzie się w kłopocie i dylemacie co dalej. Istnienie MAEMO niewiele rozwiązuje, gdyż będzie to ledwie 10% smartphonów jak szacuje sama Nokia. Podczas gdy celem Nokii jest wypuszczenie ponad 50% swoich produktów z Symbianem, czy to klasycznym czy dotykowym. Moim zdaniem istnienie 3 systemów multi-producenckich i 3 ograniczonych do jednej firmy nie ma raczej racji bytu. Pytanie kto z wielkiej trójki Windows Mobile, Android, Symbian odpadnie ?

Pamiętajmy ,że powstają też nisko kosztowe smartphono-telefony oparte na BadaOS i BREW. Te jednak nie będą skierowane dla osób szukających dodatkowego oprogramowania, bo na nie taki soft nie powstanie na duża skale. Raczej służą one do cięcia kosztów w postaci jednolitej platformy wykorzystywanej w całych rodzinach modeli. Zresztą HTC Touch 2 na WM jest ponad 50% droższy od HTC Smart a oba maja niemal identycznie wyglądający interfejs HTC Sense.You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

AddThis Social Bookmark Button

4 Responses to “Nokia szuka pomysłu na “Co dalej z Symbianem ?”.”

  1. Dziwne, ze Windows dalej się trzyma, co prawda cały czas jest usprawniany ale aplikacji na niego jak na lekarstwo. W przypadku nadchodzącego Bada Samsung już prowadzi kampanię mającą zachęcić developerów do współtworzenia. Na pewno nie zabraknie tam też Samsung App store’u który już możemy spotkać w smartfonach z seri Omnia :D

  2. Kiedy będzie dalszy test TIGERA G3 ??

  3. Nie będzie… Autor oszukał czytelników, pisząc o dalszej części testu. Po prostu już sprzedał telefon…

  4. Bedzie bedzie…. telefon juz leci z Azji…

Napisz komentarz